Geen reclame, geen groei: hoe de reclamesector onze economie jaarlijks 15,1 miljard euro sterker maakt

BRUSSEL – Voor het eerst in 10 jaar is berekend hoe groot de totale impact is van de reclamesector op de Belgische economie: jaarlijks 15,1 miljard euro of 2,53% van het Belgisch bruto binnenlands product (BBP) om precies te zijn, goed voor 46.653 jobs. Elke euro geïnvesteerd in reclame levert 7,75 euro extra BBP op. Dat blijkt uit een nieuwe studie van Ortelius (Econopolis) in opdracht van de Raad voor Reclame. Tegelijk legt de studie zowel de toenemende druk van de big techplatformen als de verschuiving van de reclamebestedingen naar online bloot. De studie lanceert daarom meteen acht aanbevelingen.

Studie van Ortelius, de consulting-tak van de Econopolis Groep, berekent de directe én indirecte impact op onze Belgische economie: 15,1 miljard euro (of 2,53% van BBP) / 46.653 FTE’s

Waarschuwt voor uitholling mediapluralisme

Ondanks daling van budgetten (-36 procentpunt tussen 2015 en 2020) en grote verschuiving van budgetten naar big techplatformen (in 2024 62% van de digitale bestedingen naar big tech) ziet de Raad voor Reclame kansen om marktaandeel terug te winnen ​ 

De studie pleit o.a. voor: ​
- het toepassen van gelijke regels voor lokale en internationale spelers ​
- een geavanceerd gemeenschappelijk platform voor de verkoop van lokale advertentieruimte ​
- investeringen in generatieve AI om strategie en creatie te versterken 

 

Het was al enige tijd geleden dat de impact van de reclamesector op de Belgische economie nog eens in kaart werd gebracht. De laatste studie - uitgevoerd door Deloitte - dateert intussen van 2017. De specialisten van Ortelius, de adviestak van vermogensbeheerder Econopolis, onderzochten op vraag van de Raad voor Reclame de economische en de socio-culturele impact van reclame. 

Reclame: een economische motor van 15,1 miljard euro per jaar

De directe economische impact bedraagt 4,1 miljard euro. Dit is de som van de toegevoegde waarde van mediabedrijven, productiehuizen, communicatie-, PR- en mediabureaus, marktonderzoeksbureaus en andere actoren die binnen de sector actief zijn, goed voor 46.653 jobs. 

Maar ook de indirecte impact telt mee. Ortelius heeft berekend dat elke euro die besteed wordt aan reclame tot 7,75 euro extra BBP leidt. Gegeven dat de Belgische netto reclamebestedingen in 2023 1,95 miljard waren, komt dit neer op een economische impact van 15,1 miljard euro. 

“De informatieverspreiding van de media zorgt voor geïnformeerde consumenten en reclame zorgt voor een hogere concurrentie, wat iedereen vooruit stuwt. Dat leidt dan weer tot een grotere economie, wat ook onze nationale visibiliteit en reputatie ten goede komt. En zo bereiken we dan weer nieuwe exportmarkten, investeren buitenlandse bedrijven meer in ons land en trekken we toeristen en talent aan.” Geert Noels, Ortelius/Econopolis 


Meer dan economie: reclame ondersteunt mediapluralisme

De sector creëert ook socio-culturele en maatschappelijke waarde. Het is een impact die soms over het hoofd wordt gezien, maar desalniettemin meetelt. Zonder reclame geen bushokjes om te schuilen als het regent. Zonder reclame wordt tv-kijken duurder.

Reclame vormt ook een buffer tegen de verschraling van de media. De laatste maanden kondigden een aantal mediagroepen in ons land herstructureringen aan. De Raad voor Reclame waarschuwt dat die hervormingen het mediapluralisme bedreigen en er daardoor verarming van informatie kan optreden. 

“Mediagroepen investeren continu in de interactie met hun lezers, luisteraars kijkers en surfers via video, mobiele apps, podcasts en nieuwssites. Maar ze knippen in hun personeelsbestand en aanbod omdat de advertentiebudgetten slinken. Reclame is nu eenmaal een belangrijke inkomstenbron voor hen. Gevolg is dat lokale kranten, magazines en journalisten verdwijnen. Met minder goed geïnformeerde burgers als resultaat.” Marc Frederix, voorzitter van de Raad voor Reclame 

Ook in de VS zien we een afnemend mediapluralisme. Daar zijn de advertentie-inkomsten van kranten de voorbije twee decennia sterk teruggevallen, terwijl abonnementsgelden de kloof niet hebben kunnen dichten. Het gevolg is een golf van sluitingen van lokale kranten en een sterke daling van het aantal journalisten, de zogenaamde news deserts of regio’s waarin de waakhondfunctie van media quasi volledig is uitgehold.

Een sector in volle transformatie

De reclamesector evolueert constant. Als we kijken naar de reclamebestedingen van de laatste 20 jaar, zien we dat die bestedingen gedaald zijn. In 2024 stonden de reclamebestedingen op 89% van het niveau in 2000. Vooral de opeenvolging van de financiële crisis (2011-2012), de coronapandemie en de energiecrisis (2020-2021) heeft stevig ingehakt op de bestedingen. Tussen 2015 en 2020 zijn de reclamebestedingen met 36 procentpunt teruggevallen in België. ​

Daarnaast is er de shift van offline naar digitaal én de big techplatformen die alle reclamebudgetten naar zich toetrekken. Om dit even in perspectief te zetten: de volledige groei van de reclamebestedingen sinds 2014 (incl. inflatie) gaat naar online bestedingen. In 2024 vloeiden al ongeveer de helft van de Belgische netto-reclamebestedingen naar onlinekanalen, met social media, online video en search als grootste kanalen. 

“Google, Meta, Alibaba en TikTok trekken een steeds groter deel van de reclamebestedingen naar zich toe. Tegelijk zien we hoe verkiezingen in Europa vandaag al worden beïnvloed door de onzichtbare werking van buitenlandse algoritmes van de big tech, die niet noodzakelijk onze democratische waarden delen.” Marc Frederix, voorzitter van de Raad voor Reclame 

Aanbevelingen om de sector weerbaar te houden

Om het hoofd te kunnen bieden aan de uitdagingen waar de sector nu voor staat, lanceert de studie in totaal acht aanbevelingen. 

“Door de maatschappelijke waarde van reclame nauwgezet te monitoren, sectorgrenzen te doorbreken en samenwerking boven concurrentie te verkiezen, kan België een geloofwaardig alternatief bieden voor big tech. We pleiten ook voor gelijke regels voor nationale en internationale spelers, voor generatieve AI als hefboom voor innovatie en een geavanceerd gemeenschappelijk platform voor de verkoop van lokale advertentieruimte. Zo kunnen we marktaandeel terugwinnen”. Marc Frederix, voorzitter van de Raad voor Reclame 

België kan een laboratorium worden voor de reclame van de toekomst, aldus nog de Raad voor Reclame. Maar dan moeten we blijven investeren in onze media om hun onafhankelijkheid te garanderen. 

 

Noot voor de redactie

Zowel de studie met de nodige grafieken als de acht aanbevelingen vindt u terug in de bijlagen van dit persbericht. 

 

Perscontacten

Raad voor Reclame:

Niels Famaey 0486 83 93 28 nielsfamaey@live.com

of rechtstreeks met Marc Frederix, 0475 45 84 11 marc.frederix@rr-cp.be

Ortelius / Econopolis

Kristof Eggermont +32 498 19 42 47 kristof.eggermont@ortelius.be

 

Over het onderzoek en Ortelius

De studie van Ortelius onderzoekt de impact van reclame in België vanuit twee invalshoeken: economisch en socio-cultureel. Het dochterbedrijf van Econopolis dat economisch, financieel en strategisch advies geeft aan bedrijven, overheden en organisaties, maakte gebruik van zijn eigen econometrisch model, literatuuronderzoek en interviews met experten. Het ontwikkelde een eigen methode om netto-reclame-bestedingen te schatten, als basis voor verdere berekeningen. Het onderzoek steunt op gegevens uit 13 Europese landen over de periode 2011-2023. De volledige studie vindt u als bijlage.

De studie van Ortelius werd onderschreven door de Raad voor Reclame, UBA (United Brands Association), ACC (Association of Communication Companies), BPX (Belgian Publishing Experience), AEA (Associatie van Exploitanten van Aanplakborden), VIA (Association of Audiovisual Media), BAM (Belgian Association of Marketing, die o.a. Google en Meta vertegenwoordigt) en UMA (United Media Agencies) 

Over de Raad voor Reclame

De Raad voor Reclame vertegenwoordigt het Belgische reclame-ecosysteem om door zelfregulering ethische, verantwoorde en betrouwbare reclame te waarborgen. Ze brengt als enige organisatie alle spelers uit de reclamemarkt samen, vertegenwoordigd door hun respectievelijke beroepsverenigingen. ​ ​ 

Aanbevelingen Ortelius studie.docx

DOCX 30 KB

 

 

 

 

Delen

Over Bepublic

Bepublic is onderdeel van PR- en strategisch communicatiebureau Bepublic Group dat organisaties uit België al meer dan 10 jaar begeleidt bij hun communicatie. Journalistieke PR is ons DNA. Onze ervaren consultants helpen bedrijven en organisaties om nieuwsverhalen helder te vertellen. 

Bepublic maakt samen met Bereal, Befirm en Beready deel uit van Bepublic Group. Ontdek alles over het PR- en strategisch communicatiebureau op https://bepublicgroup.be

Neem contact op met

+32 (0)2 422 05 34

hello@bepublic.be

bepublic.be