Heidelberg Materials schroeft het gebruik van schoon water voor de productie van beton in België stevig terug
21 maart 2025

- Per kubieke meter beton 20 liter minder schoon water nodig in vergelijking met 2023 door meer opvang van regenwater en recyclage van gebruikt water
- In 8 jaar tijd 21% minder watergebruik
- Jaarlijks wordt het equivalent van 13 olympische zwembaden aan water uitgespaard
EIGENBRAKEL, 21-03-2025. Heidelberg Materials, één van de grootste beton- en cementproducenten van ons land, is er in 8 jaar tijd in geslaagd het gebruik van schoon water voor de productie van beton met 21% terug te dringen. Dit resultaat werd behaald door op verschillende vlakken in te grijpen: meer recyclage van gebruikt water en meer opvang van regenwater. “We zijn heel tevreden om te zien dat we evenwaardig beton kunnen maken met minder schoon water, toch een schaars goed. In één jaar tijd besparen we zo een hoeveelheid water vergelijkbaar met de inhoud van 13 olympische zwembaden”, aldus Remy Derie Operations Director Concrete Activity bij Heidelberg Materials.
Water is de meest gebruikte grondstof ter wereld. Maar het hele watersysteem staat onder zware druk. De vraag naar zoet water zal tegen het einde van het decennium het aanbod met 40 procent overstijgen (bron: Global Commission on the Economics of Water, 2024). Tegelijk kent Europa al langere periodes met droogte. Bovendien is België één van de landen met de kleinste watervoorraden. Redenen genoeg voor Heidelberg Materials om in actie te schieten, want water is – naast cement en granulaten - één van de belangrijkste componenten in beton.
“We beseffen maar al te goed wat de waarde is van water voor onze planeet en dat we daar op een duurzame manier moeten mee omgaan. Het is een schaars goed dat al onze aandacht verdient. In het kader van onze Sustainability Commitments 2030 ontwikkelen we waterbeheerplannen voor al onze vestigingen die zich in waterrisicogebieden vinden.” Zoë Stubbe, ESG Manager bij Heidelberg Materials Benelux.
20 liter minder schoon water per kubieke meter beton
Eén van de belangrijkste pijlers van het duurzaamheidsbeleid binnen de betonactiviteit is het verminderen van het verbruik van schoon water (zoals grondwater, rivier-/zeewater en water uit het stedelijk drinkwaternet). Dat doet Heidelberg Materials door het opvangen van regenwater, het maximaal inzetten van gerecycleerd water en de plaatsing van waterrecyclagesystemen. In onder meer de vestigingen van Temse, Achêne en Villers-le-Bouillet wordt hier hard op ingezet.
“Door al deze maatregelen hebben we nu 136 liter schoon water per kubieke meter beton nodig. Dat is 20 liter schoon water minder vergeleken met 2023. Voor onze hele productie in 2024 komt dat neer op 34.000 kubieke meter minder water, omgerekend de inhoud van 13 olympische zwembaden. Dit is een resultaat om trots op te zijn. Het sterkt ons in de overtuiging dat we hier in de toekomst nog verdere stappen zullen zetten.” Remy Derie, Operations Director Concrete Activity Belgium bij Heidelberg Materials.
Water weer drinkbaar maken
Ook bij de productie van granulaten, een grondstof die nodig is voor het maken van beton, levert Heidelberg Materials tal van inspanningen. Voor zijn vestigingen in de regio van Doornik werkt het bedrijf samen met de Waalse drinkwatermaatschappij SWDE om het grondwater, het zogenaamde groevewater dat onttrokken is, weer drinkbaar te maken en te injecteren in het stedelijk drinkwaternet.
“Zo zuiveren we jaarlijks 5 miljoen kubieke meter water uit de groeve van Antoing en voeren we dat terug naar het stedelijk drinkwaternet. En onze site in Vaulx valoriseert jaarlijks 180.000 kubieke meter water op dezelfde manier.” Loïc Roelandts, ESG & Strategy Manager Aggregates Activity bij Heidelberg Materials.
Toekomst
Heidelberg Materials blijft werken aan de implementatie van waterbeheerplannen op al zijn sites in de Benelux en kijkt verder naar concrete acties om het waterverbruik te verbeteren.
“Ons doel is om in lijn te blijven met de Sustainability Commitments 2030 van de Heidelberg Materials AG. Daarbovenop willen we ook het bewustzijn rond watergebruik intern verbeteren. Daarom organiseren we intern activiteiten voor de hele Benelux organisatie”, aldus nog Zoë Stubbe.
Over Heidelberg Materials
Heidelberg Materials is één van 's werelds grootste geïntegreerde producenten van bouwmaterialen en -oplossingen, met leidende marktposities in cement, aggregaten en beton in België en Nederland. Ongeveer 2.200 werknemers in 80 vestigingen in 2 landen leveren financiële prestaties op lange termijn door operationele uitmuntendheid en openheid voor verandering. Verantwoordelijkheid voor het milieu is de kern van ons handelen. Als voorloper op de weg naar CO2-neutraliteit ontwikkelt Heidelberg Materials materiaaloplossingen voor de toekomst.
Perscontact
Vincent Allaerts, vincent.allaerts@heidelbergmaterials.com, 0478 98 70 85
Gunter Huyghe, gunter.huyghe@bepublicgroup.be, 0495 79 73 96